Vishay/Dale M55342K12B6E81MWSV
M55342K12B6E81MWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B6E81MWSV
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B6E81MWSV.pdf
Availability of M55342K12B6E81MWSV
QUANTITY
M55342K12B6E81MWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B6E81MWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K12B6E81MWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B6E81MWSV
Related LinksM55342K12, M55342K12B6E81MWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B6E81MWSV Details Description
Related parts for M55342K12B6E81MWSV
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
LAMP INCAND 5MM MIDG SCREW 18V datasheet.pdf
IC DUAL NANOPWR COMP 8-SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FFC TOP 20POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf