Vishay/Dale M55342K12B732ARWS
M55342K12B732ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B732ARWS
Brief Description
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B732ARWS.pdf
Availability of M55342K12B732ARWS
QUANTITY
M55342K12B732ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B732ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K12B732ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)