Vishay/Dale M55342M01B100ERWSV
M55342M01B100ERWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342M01B100ERWSV
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/20W 0502
Datasheet Download
M55342M01B100ERWSV.pdf
Availability of M55342M01B100ERWSV
QUANTITY
M55342M01B100ERWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342M01B100ERWSV
Internal Part NumberEIS-M55342M01B100ERWSV
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0502
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Package / Case0502 (1106 Metric)
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)