Harwin Inc. M60-6141545
M60-6141545 picture photo
Mfg. Part Number
M60-6141545
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
15+15 DIL SMT PLUG 4MM HIGH
Datasheet Download
M60-6141545.pdf
Availability of M60-6141545
QUANTITY
M60-6141545 Order Process
Ship out your order
Specifications of M60-6141545
Internal Part NumberEIS-M60-6141545
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package29
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesM60
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.154" (3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M60-6141545
Related LinksM60-6, M60-6141545 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M60-6141545 Details Description
Related parts for M60-6141545
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS 1.8V 40-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 13A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 100K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf