TE Connectivity Measurement Specialties M6181-C00005-300PG
M6181-C00005-300PG picture photo
Mfg. Part Number
M6181-C00005-300PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSIG 1/4NPT 4-20MA 2'
Datasheet Download
M6181-C00005-300PG.pdf
Availability of M6181-C00005-300PG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M6181-C00005-300PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M6181-C00005-300PG
Internal Part NumberEIS-M6181-C00005-300PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMSP610
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply10 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M6181-C00005-300PG
M6181-C00005-300PG Details Description
Related parts for M6181-C00005-300PG
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 2POS PCB datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEV FOR PES24T6 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 1.6A 56 MOHM SMD datasheet.pdf