| Internal Part Number | EIS-M7139-05KPN-500000 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | M7100 | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 5000 PSI (34473.79 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 10000 PSI (68947.57 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |