Microsemi SoC M7A3P1000-FG256
M7A3P1000-FG256 picture photo
Mfg. Part Number
M7A3P1000-FG256
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 177 I/O 256FBGA
Datasheet Download
M7A3P1000-FG256.pdf
Availability of M7A3P1000-FG256
QUANTITY
M7A3P1000-FG256 Order Process
Ship out your order
Specifications of M7A3P1000-FG256
Internal Part NumberEIS-M7A3P1000-FG256
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASIC3
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits147456
Number of I/O177
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M7A3P1000-FG256
Related LinksM7A3P10, M7A3P1000-FG256 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M7A3P1000-FG256 Details Description
Related parts for M7A3P1000-FG256
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
NYLON MONO 1" BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
G3 CANOPEN OPTION CARD datasheet.pdf
SUBRACK INSUL STRIP 84HP 10PCS datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,SNB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S RADIAL datasheet.pdf
50 PIN RECEPTACLE 1.27MM I/O CON datasheet.pdf