Harwin Inc. M80-4002001
M80-4002001 picture photo
Mfg. Part Number
M80-4002001
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M80-4002001.pdf
Availability of M80-4002001
QUANTITY
M80-4002001 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-4002001
Internal Part NumberEIS-M80-4002001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-4002001
Related LinksM80-4, M80-4002001 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-4002001 Details Description
Related parts for M80-4002001
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TAPE COP FOIL 38.1MM CIRC 100/PK datasheet.pdf
2 POS MINI-PWR-MZR ML STR datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 28SSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN CRMP datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf