Harwin Inc. M80-4201401
M80-4201401 picture photo
Mfg. Part Number
M80-4201401
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M80-4201401.pdf
Availability of M80-4201401
QUANTITY
M80-4201401 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-4201401
Internal Part NumberEIS-M80-4201401
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesJackscrews
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-4201401
Related LinksM80-4, M80-4201401 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-4201401 Details Description
Related parts for M80-4201401
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 338MW SC59 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SSOPB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3/32" 6.3" datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 210MA 5.87 OHM datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf