Harwin Inc. M80-5520622
M80-5520622 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5520622
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
3+3 WAY M HORIZ SMT WOJS
Datasheet Download
M80-5520622.pdf
Availability of M80-5520622
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M80-5520622 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5520622
Internal Part NumberEIS-M80-5520622
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDatamate Single 10/Mar/2014
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesMating Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5520622
Related LinksM80-5, M80-5520622 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5520622 Details Description
Related parts for M80-5520622
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 8-MLP (2x2) datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 1A TO-220 datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 10K EE 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CABLE TIE AT2000 BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf