Harwin Inc. M80-5611205
M80-5611205 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5611205
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
DATAMATE J-TEK POS DIL MALE
Datasheet Download
M80-5611205.pdf
Availability of M80-5611205
QUANTITY
M80-5611205 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5611205
Internal Part NumberEIS-M80-5611205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDatamate J-Tek
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions12
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24-28 AWG
FeaturesJackscrews
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5611205
Related LinksM80-5, M80-5611205 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5611205 Details Description
Related parts for M80-5611205
SSD 122GB 2.5" UATA datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC64S/AE64G/HKC64S datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP 6.8MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 72V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.8A 70 MOHM SMD datasheet.pdf