Harwin Inc. M80-5705005
M80-5705005 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5705005
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
25+25 WAY MALE CRIMP L/BORE
Datasheet Download
M80-5705005.pdf
Availability of M80-5705005
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M80-5705005 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5705005
Internal Part NumberEIS-M80-5705005
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDatamate Single 10/Mar/2014
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDatamate J-Tek
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions50
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge22 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5705005
Related LinksM80-5, M80-5705005 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5705005 Details Description
Related parts for M80-5705005
CONN HEADER 16POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IND DELAY LINE 4.5NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 15.15K OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf