Harwin Inc. M80-5T22042B1
M80-5T22042B1 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5T22042B1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
10+10 WAY MV PC-TAIL W BACKSHELL
Datasheet Download
M80-5T22042B1.pdf
Availability of M80-5T22042B1
QUANTITY
M80-5T22042B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5T22042B1
Internal Part NumberEIS-M80-5T22042B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate S-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5T22042B1
Related LinksM80-5T, M80-5T22042B1 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5T22042B1 Details Description
Related parts for M80-5T22042B1
CLIP AUTO ANALYZER STEEL 10A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.12A 48.4 MOHM datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2.4MM 2POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT SKT datasheet.pdf