Harwin Inc. M80-7120622
M80-7120622 picture photo
Mfg. Part Number
M80-7120622
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
6+2 VERT MALE CONN
Datasheet Download
M80-7120622.pdf
Availability of M80-7120622
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M80-7120622 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-7120622
Internal Part NumberEIS-M80-7120622
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 20/Nov/2014
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate Mix-Tek
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8 (6 + 2 Power)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesMating Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-7120622
Related LinksM80-7, M80-7120622 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-7120622 Details Description
Related parts for M80-7120622
MOSFET N-CH 20V 36A TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 101MM datasheet.pdf