Harwin Inc. M80-7981705
M80-7981705 picture photo
Mfg. Part Number
M80-7981705
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT 2MM 28-32AWG 17POS
Datasheet Download
M80-7981705.pdf
Availability of M80-7981705
QUANTITY
M80-7981705 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-7981705
Internal Part NumberEIS-M80-7981705
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductExtra Small Bore Crimp Connectors
Datamate Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDatamate L-Tek
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions17
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLocking Ramp
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge28-32 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-7981705
Related LinksM80-7, M80-7981705 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-7981705 Details Description
Related parts for M80-7981705
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 2700 PF C TYPE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.06A 98 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 80MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf