Harwin Inc. M83-LFC1F1N18-0000-000
M83-LFC1F1N18-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LFC1F1N18-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT 18POS
Datasheet Download
M83-LFC1F1N18-0000-000.pdf
Availability of M83-LFC1F1N18-0000-000
QUANTITY
M83-LFC1F1N18-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LFC1F1N18-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LFC1F1N18-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate High Reliability Connectors
Featured ProductDatamate J-Tek
Datamate Series Connectors
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24-28 AWG
FeaturesJackscrews
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LFC1F1N18-0000-000
Related LinksM83-LFC1F1N, M83-LFC1F1N18-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LFC1F1N18-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LFC1F1N18-0000-000
CONN CARD EXTEND 30POS .050" datasheet.pdf