Harwin Inc. M83-LFC1F1N54-0000-000
M83-LFC1F1N54-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LFC1F1N54-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT 54POS
Datasheet Download
M83-LFC1F1N54-0000-000.pdf
Availability of M83-LFC1F1N54-0000-000
QUANTITY
M83-LFC1F1N54-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LFC1F1N54-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LFC1F1N54-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate High Reliability Connectors
Featured ProductDatamate J-Tek
Datamate Series Connectors
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions54
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24-28 AWG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LFC1F1N54-0000-000
Related LinksM83-LFC1F1N, M83-LFC1F1N54-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LFC1F1N54-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LFC1F1N54-0000-000
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR 15DB 50 OHM 0404 datasheet.pdf
500 TB SOCKET SMT datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf