Harwin Inc. M83-LFT1F2N18-0000-000
M83-LFT1F2N18-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LFT1F2N18-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M83-LFT1F2N18-0000-000.pdf
Availability of M83-LFT1F2N18-0000-000
QUANTITY
M83-LFT1F2N18-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LFT1F2N18-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LFT1F2N18-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LFT1F2N18-0000-000
Related LinksM83-LFT1F2N, M83-LFT1F2N18-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LFT1F2N18-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LFT1F2N18-0000-000
BOX PLSTC GRAY/CLR 7.87"LX4.72"W datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR NO LATCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf