Harwin Inc. M83-LFT1F2N54-0000-000
M83-LFT1F2N54-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LFT1F2N54-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M83-LFT1F2N54-0000-000.pdf
Availability of M83-LFT1F2N54-0000-000
QUANTITY
M83-LFT1F2N54-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LFT1F2N54-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LFT1F2N54-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LFT1F2N54-0000-000
Related LinksM83-LFT1F2N, M83-LFT1F2N54-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LFT1F2N54-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LFT1F2N54-0000-000
JUMPER-H1506TR/A3048G/H1506TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8K EE 8-DIP datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG JPT 29POS BLACK datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28 OHM 1% 30W datasheet.pdf