Harwin Inc. M83-LML3M1N27-0000-000
M83-LML3M1N27-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LML3M1N27-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RECEPT 27POS
Datasheet Download
M83-LML3M1N27-0000-000.pdf
Availability of M83-LML3M1N27-0000-000
QUANTITY
M83-LML3M1N27-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LML3M1N27-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LML3M1N27-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate High Reliability Connectors
Featured ProductDatamate J-Tek
Datamate Series Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LML3M1N27-0000-000
Related LinksM83-LML3M1N, M83-LML3M1N27-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LML3M1N27-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LML3M1N27-0000-000
IC LATCH OCTAL 3 STATE 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN MICROTCA 7W2 SGL FMAL CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SL 5.08HC/03/90 3.2SN OR BX datasheet.pdf
BUS LINE FBC EX PA M12 5M datasheet.pdf
MICRO-C MLE RECPT 8/C datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN D-SUB 15POS R/A datasheet.pdf