ITT Cannon, LLC M83513/13-B01CN
M83513/13-B01CN picture photo
Mfg. Part Number
M83513/13-B01CN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
M83513/13-B01CN.pdf
Availability of M83513/13-B01CN
QUANTITY
M83513/13-B01CN Order Process
Ship out your order
Specifications of M83513/13-B01CN
Internal Part NumberEIS-M83513/13-B01CN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-83513
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83513/13-B01CN
Related LinksM83513/, M83513/13-B01CN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
M83513/13-B01CN Details Description
Related parts for M83513/13-B01CN
CAP TANT 1UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 5.27526K OHM 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC TO-277A datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
470UF 16V 10X10 datasheet.pdf