ITT Cannon, LLC M83513/25-D01NN
M83513/25-D01NN picture photo
Mfg. Part Number
M83513/25-D01NN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
M83513/25-D01NN.pdf
Availability of M83513/25-D01NN
QUANTITY
M83513/25-D01NN Order Process
Ship out your order
Specifications of M83513/25-D01NN
Internal Part NumberEIS-M83513/25-D01NN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-83513
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83513/25-D01NN
Related LinksM83513/, M83513/25-D01NN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
M83513/25-D01NN Details Description
Related parts for M83513/25-D01NN
FILTER LINE 5.4MH 1.1A TYPE 17N datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN JACK R/A 3-COND DBL CLOSED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SOD128 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 40 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf