Amphenol Aerospace Operations M83723/02R1006N
M83723/02R1006N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/02R1006N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
M83723/02R1006N.pdf
Availability of M83723/02R1006N
QUANTITY
M83723/02R1006N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/02R1006N
Internal Part NumberEIS-M83723/02R1006N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/02R1006N
Related LinksM83723/, M83723/02R1006N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/02R1006N Details Description
Related parts for M83723/02R1006N
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
HANDLE PCB 1.25X1.05" NYL WHT datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf