Amphenol Aerospace Operations M83723/71R10027
M83723/71R10027 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/71R10027
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/71R10027.pdf
Availability of M83723/71R10027
QUANTITY
M83723/71R10027 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/71R10027
Internal Part NumberEIS-M83723/71R10027
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/71R10027
Related LinksM83723/, M83723/71R10027 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/71R10027 Details Description
Related parts for M83723/71R10027
IC CONVERTER FREQ TO VOLT 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 2.8A 773 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf