TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/72R10056-LC
M83723/72R10056-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72R10056-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN
Datasheet Download
M83723/72R10056-LC.pdf
Availability of M83723/72R10056-LC
QUANTITY
M83723/72R10056-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72R10056-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/72R10056-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72R10056-LC
Related LinksM83723/72, M83723/72R10056-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/72R10056-LC Details Description
Related parts for M83723/72R10056-LC
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 20TSSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.01UH SMD datasheet.pdf
IC PLL CLK DVR HI-DRIVE 32-LQFP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C/SMBUS 8SO datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf