Amphenol Aerospace Operations M83723/72R1814N
M83723/72R1814N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72R1814N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
M83723/72R1814N.pdf
Availability of M83723/72R1814N
QUANTITY
M83723/72R1814N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72R1814N
Internal Part NumberEIS-M83723/72R1814N
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72R1814N
Related LinksM83723/, M83723/72R1814N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/72R1814N Details Description
Related parts for M83723/72R1814N
MODULE PIP .69-5.5V 16A SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1KN/110 AR UC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 92 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 5.7DIA X 25MM datasheet.pdf