TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/72W10028-LC
M83723/72W10028-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72W10028-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN
Datasheet Download
M83723/72W10028-LC.pdf
Availability of M83723/72W10028-LC
QUANTITY
M83723/72W10028-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72W10028-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/72W10028-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72W10028-LC
Related LinksM83723/72, M83723/72W10028-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/72W10028-LC Details Description
Related parts for M83723/72W10028-LC
DIODE MODULE 1.2KV 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T6 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 160V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT 44.20MM datasheet.pdf
IC AMP R-R 0.2MA 35MHZ DL 8MSOP datasheet.pdf