TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/72W1404Y-LC
M83723/72W1404Y-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72W1404Y-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN
Datasheet Download
M83723/72W1404Y-LC.pdf
Availability of M83723/72W1404Y-LC
QUANTITY
M83723/72W1404Y-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72W1404Y-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/72W1404Y-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72W1404Y-LC
Related LinksM83723/72, M83723/72W1404Y-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/72W1404Y-LC Details Description
Related parts for M83723/72W1404Y-LC
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 31POS SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 18W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf