TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/72W22196-LC
M83723/72W22196-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72W22196-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
M83723/72W22196-LC.pdf
Availability of M83723/72W22196-LC
QUANTITY
M83723/72W22196-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72W22196-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/72W22196-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72W22196-LC
Related LinksM83723/72, M83723/72W22196-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/72W22196-LC Details Description
Related parts for M83723/72W22196-LC
IC COMPARATOR 7NS LOW PWR 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 72MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE STD REC NOT ISO 70A DO5 datasheet.pdf