TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/73W16106
M83723/73W16106 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/73W16106
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
M83723/73W16106.pdf
Availability of M83723/73W16106
QUANTITY
M83723/73W16106 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/73W16106
Internal Part NumberEIS-M83723/73W16106
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/73W16106
Related LinksM83723/, M83723/73W16106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/73W16106 Details Description
Related parts for M83723/73W16106
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 1A 9V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD323 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.050 CLEAR 50' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf