TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/73W22199
M83723/73W22199 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/73W22199
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
M83723/73W22199.pdf
Availability of M83723/73W22199
QUANTITY
M83723/73W22199 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/73W22199
Internal Part NumberEIS-M83723/73W22199
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/73W22199
Related LinksM83723/, M83723/73W22199 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/73W22199 Details Description
Related parts for M83723/73W22199
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 15MHZ 8CDIP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf