Amphenol Aerospace Operations M83723/74R22557
M83723/74R22557 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/74R22557
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
M83723/74R22557.pdf
Availability of M83723/74R22557
QUANTITY
M83723/74R22557 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/74R22557
Internal Part NumberEIS-M83723/74R22557
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/74R22557
Related LinksM83723/, M83723/74R22557 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/74R22557 Details Description
Related parts for M83723/74R22557
FAN AXIAL 280X80MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 15KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
IC 1:8 3.3V PLL CLK-DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 101.6MMX4.6M datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf