TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75A1415N
M83723/75A1415N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A1415N
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75A1415N.pdf
Availability of M83723/75A1415N
QUANTITY
M83723/75A1415N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A1415N
Internal Part NumberEIS-M83723/75A1415N
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A1415N
Related LinksM83723/, M83723/75A1415N Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75A1415N Details Description
Related parts for M83723/75A1415N
RES SMD 1.43K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf