TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75A18319
M83723/75A18319 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A18319
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75A18319.pdf
Availability of M83723/75A18319
QUANTITY
M83723/75A18319 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A18319
Internal Part NumberEIS-M83723/75A18319
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A18319
Related LinksM83723/, M83723/75A18319 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75A18319 Details Description
Related parts for M83723/75A18319
IDC CABLE- AKR14G/ AE14M / AKR14 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 20 POS datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1441MHZ 0805 datasheet.pdf
2 X 2 MINI JUMP ASSY datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 288-CSP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D Single Link 18 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
RES 470 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf