TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75A20399
M83723/75A20399 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A20399
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75A20399.pdf
Availability of M83723/75A20399
QUANTITY
M83723/75A20399 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A20399
Internal Part NumberEIS-M83723/75A20399
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A20399
Related LinksM83723/, M83723/75A20399 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75A20399 Details Description
Related parts for M83723/75A20399
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf