Amphenol Aerospace Operations M83723/75A24617
M83723/75A24617 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A24617
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75A24617.pdf
Availability of M83723/75A24617
QUANTITY
M83723/75A24617 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A24617
Internal Part NumberEIS-M83723/75A24617
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A24617
Related LinksM83723/, M83723/75A24617 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75A24617 Details Description
Related parts for M83723/75A24617
SSD 2GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONNECTOR MODULE,24 POS,LUXCIS datasheet.pdf
IC ARM9 MICROPROCESSOR 388BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf