TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R10026-LC
M83723/75R10026-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R10026-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT
Datasheet Download
M83723/75R10026-LC.pdf
Availability of M83723/75R10026-LC
QUANTITY
M83723/75R10026-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R10026-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/75R10026-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R10026-LC
Related LinksM83723/75, M83723/75R10026-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R10026-LC Details Description
Related parts for M83723/75R10026-LC
FILTER ACCESS OUTLET 18AWG 6A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 1000VDC datasheet.pdf