Amphenol Aerospace Operations M83723/75R14157
M83723/75R14157 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R14157
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75R14157.pdf
Availability of M83723/75R14157
QUANTITY
M83723/75R14157 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R14157
Internal Part NumberEIS-M83723/75R14157
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R14157
Related LinksM83723/, M83723/75R14157 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75R14157 Details Description
Related parts for M83723/75R14157
IC SRAM 64KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENS FIBER HEAT RES 150DEG C 4M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN MICRO SD/SIM CARD R/A SMD datasheet.pdf
9V HD SNAP T STYLE 6 WIRE LEADS datasheet.pdf