TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R1415Y
M83723/75R1415Y picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R1415Y
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75R1415Y.pdf
Availability of M83723/75R1415Y
QUANTITY
M83723/75R1415Y Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R1415Y
Internal Part NumberEIS-M83723/75R1415Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R1415Y
Related LinksM83723/, M83723/75R1415Y Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R1415Y Details Description
Related parts for M83723/75R1415Y
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 56M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
9P MALE SC AWG 20 THRU HOLE datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf