TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R1415Y
M83723/75R1415Y picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R1415Y
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75R1415Y.pdf
Availability of M83723/75R1415Y
QUANTITY
M83723/75R1415Y Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R1415Y
Internal Part NumberEIS-M83723/75R1415Y
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R1415Y
Related LinksM83723/, M83723/75R1415Y Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R1415Y Details Description
Related parts for M83723/75R1415Y
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
POE INJECTOR 33.6W 56V DESKTOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TXRX RS-232 ESD PROTECT 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 84POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 88MA 7.3 OHM TH datasheet.pdf