Amphenol Aerospace Operations M83723/75R18316
M83723/75R18316 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R18316
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75R18316.pdf
Availability of M83723/75R18316
QUANTITY
M83723/75R18316 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R18316
Internal Part NumberEIS-M83723/75R18316
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R18316
Related LinksM83723/, M83723/75R18316 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75R18316 Details Description
Related parts for M83723/75R18316
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
IC 9-CH BUS TRANSCEIVER 56-SSOP datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 48-QSOP datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf