TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R2032Y
M83723/75R2032Y picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R2032Y
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75R2032Y.pdf
Availability of M83723/75R2032Y
QUANTITY
M83723/75R2032Y Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R2032Y
Internal Part NumberEIS-M83723/75R2032Y
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert20-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R2032Y
Related LinksM83723/, M83723/75R2032Y Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R2032Y Details Description
Related parts for M83723/75R2032Y
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO251 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 36A TO240AA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf