TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R20396-LC
M83723/75R20396-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R20396-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
M83723/75R20396-LC.pdf
Availability of M83723/75R20396-LC
QUANTITY
M83723/75R20396-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R20396-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/75R20396-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R20396-LC
Related LinksM83723/75, M83723/75R20396-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R20396-LC Details Description
Related parts for M83723/75R20396-LC
CONN HEADER 10POS 2MM GOLD DIP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT CMOS 5V 24-CDIP datasheet.pdf
BAG NOTEBOOK NYLON TOP-LOAD datasheet.pdf
CONN ADAPT OSSP PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC AMP LIMIT CML TTL SIG 16MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 11.43MM datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf