Amphenol Aerospace Operations M83723/75R22553
M83723/75R22553 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R22553
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75R22553.pdf
Availability of M83723/75R22553
QUANTITY
M83723/75R22553 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R22553
Internal Part NumberEIS-M83723/75R22553
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation3
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R22553
Related LinksM83723/, M83723/75R22553 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75R22553 Details Description
Related parts for M83723/75R22553
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC SOT26 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
EDGE TYPE LIGHTS 70X70MM WHITE datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf