TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R2255Y
M83723/75R2255Y picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R2255Y
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75R2255Y.pdf
Availability of M83723/75R2255Y
QUANTITY
M83723/75R2255Y Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R2255Y
Internal Part NumberEIS-M83723/75R2255Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R2255Y
Related LinksM83723/, M83723/75R2255Y Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R2255Y Details Description
Related parts for M83723/75R2255Y
CONN BUTT SPLICE 14-16AWG datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 70MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 11MM datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf