TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R2419N-LC
M83723/75R2419N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R2419N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
M83723/75R2419N-LC.pdf
Availability of M83723/75R2419N-LC
QUANTITY
M83723/75R2419N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R2419N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/75R2419N-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R2419N-LC
Related LinksM83723/75, M83723/75R2419N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R2419N-LC Details Description
Related parts for M83723/75R2419N-LC
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf