Amphenol Aerospace Operations M83723/75W1005Y
M83723/75W1005Y picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1005Y
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W1005Y.pdf
Availability of M83723/75W1005Y
QUANTITY
M83723/75W1005Y Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1005Y
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1005Y
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1005Y
Related LinksM83723/, M83723/75W1005Y Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W1005Y Details Description
Related parts for M83723/75W1005Y
MCU 8BIT 60KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
OSC SO 425.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CGCLIP NIB DLN CLO datasheet.pdf
CONN EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
COMBO-D 27C2 PIN ST PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf