TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75W1006N-LC
M83723/75W1006N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1006N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT
Datasheet Download
M83723/75W1006N-LC.pdf
Availability of M83723/75W1006N-LC
QUANTITY
M83723/75W1006N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1006N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1006N-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1006N-LC
Related LinksM83723/75, M83723/75W1006N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75W1006N-LC Details Description
Related parts for M83723/75W1006N-LC
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES 300 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
SUREPUNCH PRO PDT W/DBL 110BLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 24CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 8.64MM datasheet.pdf