Amphenol Aerospace Operations M83723/75W14126
M83723/75W14126 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W14126
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W14126.pdf
Availability of M83723/75W14126
QUANTITY
M83723/75W14126 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W14126
Internal Part NumberEIS-M83723/75W14126
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W14126
Related LinksM83723/, M83723/75W14126 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W14126 Details Description
Related parts for M83723/75W14126
IC FPGA 169 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
ANT BKHAUL 24DBI 2.5-2.7GHZ 30" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 20KV Z5U DISK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf