Amphenol Aerospace Operations M83723/75W1415Y
M83723/75W1415Y picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W1415Y
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W1415Y.pdf
Availability of M83723/75W1415Y
QUANTITY
M83723/75W1415Y Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W1415Y
Internal Part NumberEIS-M83723/75W1415Y
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W1415Y
Related LinksM83723/, M83723/75W1415Y Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W1415Y Details Description
Related parts for M83723/75W1415Y
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GRN datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A FIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf